تبلیغات
پرسش و پاسخ - سئوالات کامپیوتری - ISA چیست؟ «قسمت سوم»
كامپیوتر برای همه

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

سه شنبه 16 شهریور 1389-12:15 ب.ظنصب ISA Server

ISA Server  دارای دو نسخه Enterprise  و Standard Edition  است. هنگام نصب باید یکی از حالتهای Caching, Firewall  و یا Integrted  را انتخاب نماییم.

 

 

در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد

 

با ما باشید!!!

نصب ISA Server

ISA Server  دارای دو نسخه Enterprise  و Standard Edition  است. هنگام نصب باید یکی از حالتهای Caching, Firewall  و یا Integrted  را انتخاب نماییم.

 

در حالت Caching  فقط Requestهای FTP  و HTTP  کاربران Cache  می شود تا سرعت دسترسی کاربران به اینترنت افزایش یابد.

در حالت Firewall  دسترسی کامپیوترها و کاربران به منابع مختلف کنترل گردیده و نظارت می شود.

در حالت  Ientegrated هر دو حالت فوق باهم بصورت تلفیقی وجود دارند.

 

نکته: اگر بخواهیم از Caching  استفاده کنیم حداقل به یک پارتیشن NTFS  نیاز داریم. البته جهت بالا بردن Security  پیشنهاد می شود که تمام Driveها به NTFS  فرمت شوند.

 

هنگام نصب ISA  بصورت پیش فرض به میزان  100MB  از فضای بزرگترین پارتیشن NTFS  جهت استفاده Cache  انتخاب می شود. به شرطی که حداقل150MB  فضا بر روی آن وجود داشته باشد. ضمنا" حداقل اندازه Cache  برابر با  5MB  است.

 

میزان ظرفیت Cache  چقدر باشد؟

در همه Cacheها یک نقطه مشترک وجود دارد و آن هم تعیین Cache Size  است. بعضی ها برای بالا بردن سرعت شبکه میزان Cache Size  را بالا می برند تا به این ترتیب حجم بیشتری از اطلاعات در Cache Server  ذخیره شود. در صورتی که این کار درست نیست! مثلا" فرض کنید میزان Cache Size  برابر با  50GB  باشد. آنگاه اگر کاربری تقاضای یک URL  کند Cache Server  باید در  50GB  اطلاعات بدنبال آن URL  بگردد! وجود چنین Cacheی نه تنها سرعت را بالا نمی برد بلکه نتیجه معکوس به همراه دارد.

تعیین اندازه Cache Size  به تعداد Requestهای کاربران در واحد زمان بستگی دارد. همچنین نوع کاربران (Lan  یا Dialup) هم در تعیین میزان Cache Size  مؤثر است. به طور تقریبی می توان گفت که یک کاربرDialup  معمولا" در  90% زمان اتصال به شبکه Browse  انجام می دهد. و بطور متوسط در هرثانیه به میزان  0.02  Request  دارد. بنابراین از فرمول زیر می توان Peak Request Rate  را برای کاربران Dialup  بدست آورد.

Peak Request Rate =(Number of Lines) X.02

کاربران Lan  هم هرکدام معمولا" فقط در  10% زمان کار خود Browse  انجام می دهند و بطور متوسط در هرثانیه به میزان  0.002  Request  دارند. بنابراین از فرمول زیر می توان Peak Request Rate  را برای کاربران Lan  بدست آورد.

Peak Request Rate = (Number of Lan Users) X .002

 

برای تعیین اندازه Cache Size  دو مقدار فوق را باهم جمع کنید تا Request Rate  بدست آید. اینک مطابق فرمول زیر میزان Cache Size  بدست می آید.

 

Cache Size(MB) = (request rate) X 432

 

مثلا" اگر شما  10  کاربر Lan  و  30  کاربر Dialup  داشته باشید میزان Cache Size  شما باید تقریبا" برابر با  268MB  باشد! با این مقدار بطور تقریبی Cache Server  شما بهترین Performance  را خواهد داشت.

البته شرکت  Microsoft درباره  ISA فرمول زیر را توصیه کرده است:

 

[(Cache Size = [100 MB + (n/2

 

که در آن n  تعداد Clientها است. طبق این فرمول اگر ما  40  کاربر داشته باشیم باید میزان Cache Size  را معادل  120MB  قرار دهیم. مجددا" تأکید می کنم که بالا بردن بی رویه رقم Cache Size  اثر منفی در نتیجه کار خواهد داشت.

بگذریم! ISA فایلهای مربوط به  Cache را در داخل شاخه ای با نام  URLCache ذخیره می کند. اگر بخواهیم بیش از  10GB در یک درایو  Cache کنیم تعداد فایلهای ما بیش از یک فایل خواهد بود. زیرا هرکدام از فایلهای  Cache حداکثر می توانند  10GB باشند.

 

 ATیا (Local Address Table)

شامل فهرست  IPهای شبکه داخلی است. ISA با استفاده از  LAT ,IPهای داخل و خارج از شبکه را تشخیص می دهد. در هنگام نصب  ISA می توان  IP

های  LAT را معرفی کرد.

 

 Policyها در  ISA

Administrator با استفاده از  Policy می تواند با توجه به سیاستهایش دسترسی افراد را به  Internet کنترل نماید. برای مثال می تواند فرد و یا گروهی از افراد را در ساعات مشخصی از روز به یک سایت معین محدود کند. و یا می تواند پهنای باند معینی به آنها بدهد و یا  .... .

 

برای پیاده سازی یک Policy  ابتدا باید عناصر اصلی یا پایه یک Policy  را تنظیم نماییم و با ترکیب آنها یک Policy  نهایی ایجاد نماییم.برخی از مهمترین Policyهای قابل تنظیم در ISA  عبارتند از:

 

1-  Schedules:

با استفاده از این پارامتر می توان زمان (روز و ساعت) اعمال یک Policy را تعیین کرد.

2-  Destination Sets:

 با استفاده از این قسمت می توانیم یک IP Range  یا HostName  مشخص را مشخص نماییم و از دسترسی شبکه داخلی (یا برخی از اعضا) به این آدرسها جلوگیری نماییم. در این قسمت علائم Wild Cards  (* و ? ) هم قابل استفاده هستند.

3-  Configure Client Address Sets: با استفاده از این قسمت می توان یک یا تعدادی از کامپیوترهای داخل شبکه را انتخاب کرد تا محدودیتهای تعیین شده بر روی آنها اعمال شود.

4-  Protocol Definition:

 با استفاده از این قسمت می توانیم استفاده از پروتکلهای معین از اینترنت را Allow  و یا Deny  نماییم. در ISA  اکثر پروتکلهای معروف و رایج تعریف شده اند و قابل استفاده اند. مانند Http , FTP, MSN, Telnet , SMTP  و ... . همچنین شما می توانید به تعریف پروتکلهای دلخواه خود بپردازید.

5-  Bandwidth Priorities:

 با استفاده از این قسمت می توانیم اولویتهای مختلفی را برای استفاده از پهنای باند تنظیم نماییم تا با استفاده از آنها در یک Policy  , پهنای باندی را که به یک پروتکل یا افراد می خواهیم اختصاص دهیم مشخص نماییم.

6-  Dialup Entries:

در این قسمت می توانیم با استفاده از Dialup Connectionهایی که قبلا" تعریف نموده ایم امکان استفاده از آنها را Allow  یا Deny  کنیم.

 

نحوه عملکرد Cache  در ISA

وقتی یک Client  درخواستی را جهت دریافت Data  از اینترنت به ISA ارسال نماید به ترتیب مراحل زیر رخ می دهند:

1-  ISA  ابتدا Enterprise Policy  و Array Policyها را چک می کند تا ببیند درخواست انجام شده مجاز است یا خیر.

2-  اگر مجوز دسترسی وجود داشته باشد ISA  در Cache  خود بررسی می کند تا اگر مورد درخواست شده در آن موجود باشد آنها را به سرعت در اختیار Client  قرار دهد.

3-  اگر مورد درخواستی در Cache  وجــود نــداشته باشند ISA  آنها را از ایــنــتــرنــت دریـــافـــت می کـــنـــد و یــک TTLیا(Time to Live) به آنها اختصاص می دهد و پس از Cache  نمودن , آنها را در اختیار Client  قرار می دهد.

4-  اگر باز هم قبل از آنکه موارد Cache  شده Expire  شوند دوباره درخواست شوند , ISA  بدون مراجعه به اینترنت آنها را از طریق Cacheخود در اختیار Client  ها قرار می دهد.

 

امیدوارم این مبحث مورد توجه علاقمندان به شبکه قرار گرفته باشد.

لطفا ما را از نظرات خود بی نصیب نگذارید.

با تشکر

 
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 9 دی 1389 10:56 ب.ظ


هانیه
چهارشنبه 6 مهر 1390 04:41 ب.ظ
salam.khaste nabashid. man etelaat daghigh va kameli raje be maghalehaye isa mikham.
hichi nemidoonam.
kheily mamnoon misham age rahnamaee befarmaeed.motshaker..
مدیریت وبلاگ
پنجشنبه 11 آذر 1389 05:16 ب.ظ
سلام
نسیم خانم
با عرض پوزش به خاطر تاخیر در پاسخگویی به سئوال شما
جواب سئوال شما به ایمیلتان ارسال شده است
ایمیل شما (***e_gi***)
با تشکر
nasim
سه شنبه 9 آذر 1389 03:05 ب.ظ
salam,man ye komak azat mikhastam,didam esme webloget porsesh va pasokhe.mikham ye tahlilgar loghavi benevisam ke vaghti codo minevisi noeshuno ke realan ya id ya...hastan tashkhis bede.har kari mikonam ba c# benevisam nemishe,jayi ro soragh dari ke codesho az unja bardaram.kheili lazemesh daram,age mituni komakam kon,mer30
مژگان
جمعه 26 شهریور 1389 11:48 ب.ظ
سلام عزیزم ممنون که مقاله های خیلی خوب تو وبلاگ میزاریمقاله های وبلاگ خیلی جالبه وهمگی از موضوعات خیلی جدید هستند.[ گل]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر