تبلیغات
پرسش و پاسخ - سئوالات کامپیوتری - RFID -- قسمت دوم
كامپیوتر برای همه

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

یکشنبه 24 مرداد 1389-06:06 ب.ظخوب این هم قسمت دوم

 

نظر یادتون نره

برچسب های RFID فعال، نیمه فعال و غیرفعال

برچسبهای RFID فعال، نیمه فعال و غیرفعال فناوری RFID را  در جهان، در دسترس تر و برجسته تر  می کند. این برچسبها برای تولید کمتر گران هستند و می توانند کمی کوچکتر به گونه ای که اغلب روی هر محصولی جای گیرند، ساخته شوند.

برچسبهای RFID فعال و نیمه فعال از باطری داخلی برای برق مدارهایشان استفاده می کنند. برچسب فعال گاهی از باطری اش برای انتشار امواج رادیوی برای یک دستگاه خواننده استفاده می کند، درحالیکه یک برچسب نیمه فعال برای تامین انرژی مورد نیازش بر دستگاه خواننده خود تکیه می کند. چون این برچسبها سخت افزار بیشتری نسبت به RFID غیرفعال را شامل می شوند، بسیار گرانتر هستند. برچسبهای برچسبهای فعال و نیمه فعال برای کالاهای گران قیمت در نظر گرفته شده اند که از فاصله دورتری خوانده می شوند – یعنی فرکانسهایی بالاتر از 859 تا 950 مگاهرتز منتشر می کنند که می توانند از فاصله ای برابر 100 Feet (3048 سانتیمتر) یا بیشتر خوانده شوند. اگر ضروری باشد، باطری های اضافی می تواند دامنه برچسبها را تا بیش از 300Feet (100 متر) تقویت نماید.

برچسبهای RFID غیرفعال کاملا به دستگاه خواننده خود به عنوان منبع انرژی تکیه می کنند. این برچسبها تا بیش از 20 Feet خوانده می شوند، و محصولاتی که ارزان قیمت تر هستند از این برچسبها استفاده می کنند. درحالیکه ماشینهای وابسته به خط آهن از برچسبهای RFID فعال استفاده می کنند، یک بطری شامپو از یک برچسب غیرفعال استفاده خواهد کرد.

فاکتور دیگری که در قیمت برچسبهای RFID تاثیرگذار است ذخیره سازی داده ها می باشد. سه نوع ذخیره سازی وجود دارد: خواندنی – نوشتنی، فقط خواندنی و WORM (یکبار بنویس، چندین بار بخوان). برچسبهای خواندنی – نوشتنی داده ها می توانند افزوده یا بازنویسی شوند (overwrite). برچسبهای فقط خواندنی نمی توانند داده جدیدی را قبول کنند یا داده ای را بازنویسی نمایند – شامل داده هایی هستند که زمان ساخت در آنها نوشته شده است. اما برچسبهای WORM می توانند داده های جدید را، یکبار اضافه نمایند، اما نمی توانند بازنویسی کنند.

بیشتر برچسبهای RFID غیرفعال قیمتی بین 7 تا 20 سنت دارند. برچسبهای نیمه فعال و فعال بسیار گران تر هستند و تولیدکنندگان RFID معمولا اشاره ای به قیمت آنها نمی کند مگر اینکه دامنه، نوع ذخیره سازی و تعداد آنها تعیین شود. هدف صنعت RFID  این است که قیمت برچسب RFID غیرفعال به ازای کثرت کالاهای سازگار با آن زیر 5 سنت قرار گیرد.

 

برچسبهای سخنگو

 

وقتی صنعت RFID بتواند قیمت برچسبها را کاهش دهد، آنگاهی شبکه ای سراسری از بسته های هوشمند خواهد بود که می تواند هر مرحله از زنجیره تحویل را ردیابی کند. طبقات فروشگاه ملو از محصولاتی است که مجهز به برچسب هوشمند می باشند که می توانند از خرید تا سطل زباله ردیابی شوند. طبقات بصورت بی سیم با شبکه در ارتباط خواهند بود. برچسبها تنها یک عنصر از این شبکه بزرگ ردیابی محصول خواهند بود.

دو عنصر دیگر در این شبکه، دستگاه خواننده که با برچسبها ارتباط برقرار می کند و  اینترنت که خطوط ارتباطی را برای شبکه فراهم خواهد کرد.

اجازه دهید تا به سناریوی دنیای واقعی از این سیستم نگاه کنیم:

·         در فروشگاه تره بار، یک کارتن شیر می خرید. کارتن یک برچسب RFID دارد که تاریخ انقضا و قیمت شیرها را نگهداری می کند. وقتی شیر را از قفسه بر می دارید، ممکن است قفسه تاریخ انقضا شیر را نمایش دهد، یا اطلاعات می تواند بطور بیسیم برای  دستگاه PDA یا تلفن همراه شما ارسال شود.

·         وقتی از فروشگاه خارج میشوید، از درب هایی عبور می کنید که مجهز به دستگاه خواننده برچسب هستند. این دستگاه خواننده هزینه تمام کالاها را در کارت خرید شما فهرست بندی کرده و صورتحساب فروشگاه را برای بانک شما ارسال می کند، که مبلغ موردنظر از حساب شما کسر می شود. تولیدکنندگان محصول می دانند که محصولشان را خریداری کرده اید و کامپیوترهای فروشگاه می دانند که دقیقا چه میزان از هر محصول نیاز به سفارش مجدد دارند.

·         وقتی به منزل بر می گردید، شیر را در یخچال قرار می دهید، که آن نیز مجهز به خواننده برچسب می باشد. این یخچال هوشمند قادر است تمام خواروباری که در آن نگه داشته اید را ردیابی کند. یخچال می تواند غذاهایی که استفاده می کنید را ردیابی کند، می تواند در مراجعه بعدی شما به یخچال بگوید که شیر یا دیگر غذاهای شما چه زمانی فاسد می شوند.

·         محصولات اغلب در سطل زباله یا بازیافت قابل ردیابی هستند. در این جا، یخچال می تواند شیر را به لیست خواروبار شما بیافزاید، یا می توانید یخچال را برنامه ریزی کنید تا این کالاها را بطور خودکار سفارش دهد.

·         براساس  محصولاتی که خریداری می کنید، فروشگاه خواروبار شما به اولویت های منحصربه فرد شما پی می برد. بجای دریافت روزنامه های عمومی با خواروبار ویژه هفته، ممکن است  یکی تنها مخصوص خودتان دریافت کنید. اگر دو بچه مدرسه ای  یک توله سگ دارید، فروشگاه خواروبار می تواند از فروش مخصوص مشتری استفاده کرده و برای شما کپن هایی برای کالاهایی مانند جعبه های آب میوه و غذای سگ بفرستد.

برای این که چنین سیستمی کار کند، هر محصول نیاز به یک شماره محصول یکتا دارد. می توان از شناسه کد الکترونیکی محصول (EPC) بجای کد جامع محصول (UPC) استفاده کرد. هر برچسب هوشمنند می تواند حاوی 96 بیت از اطلاعات باشد، شاممل تولیدکننده محصول، نام محصول و یک شماره سریال 40 بیتی. با استفاده از این سیستم، یک برچسب هوشمنند با شبکه ای به نام سرویس نامگذاری کالا ارتباط برقرار می کند. این  پایگاه داده اطلاعات مربوط به محصول را استخراج کرده و آن را به کامپیوترهای تولید کننده هدایت می کند.

اطلاعات ذخیره شده در برچسبهای هوشمند به زبان (PML—Product Markup Language) نوشته می شوند، که بر اساس زبان (XML—eXtensible Markup Language)  می باشد. PML به تمام کامپیوترها اجازه خواهد داد که با هر سیستم کامپیوتری دیگری ارتباط برقرار کنند مشابه روشی که وب سرورها HTML را می خوانند، زبانی رایج برای طراحی صفحات وب.

ما هنوز در این جایگاه نیستیم، اما برچسبهای RFID در زندگی شما بسیار برجسته تر از آن که فکر می کنید هستند.

برخی کارشناسان ایده ی مهیجی برای ردیابی کالاها و ثبت خریدها یافته اند. اما خرده فروشی تنها صنعتی نیست که از فناوری RFID استفاده می کند.

خوب خسته نباشید، مقاله کاملی نبود می شد خیلی بیشتر از این ها در مورد این فناوری فوق العاده گفت ولی خوب به نظرم هم از حوصله خارج می شد و هم اینکه واسه آشنایی و دریافت درکی ابتدایی از این فناوری مناسب بود.

البته خداییش واسه کسایی که دانشجو هستند و می خوان کنفرانسی بدن هم موضوع خوبی هست هم این که خیلی کارشونو جلو می اندازه اگه نگیم کامله واسه یک کنفرانس

در پایان هم ملتمسانه خواهش می کنم نظر بدید اگه می خونید یا استفاده می کنید (این مقاله کپی از جایی نیست خودم وقت گذاشتم ترجمه کردم )

با تشکر
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


شنبه 20 اسفند 1390 09:09 ب.ظ
agha damet garm. kheeeeeeyli kamelo khub bud hadeaghal vase darke mafahime avalie. dastet dard nakone.mamnun..
علی
دوشنبه 2 اسفند 1389 10:00 ب.ظ
سلام
مطالبتون خیلی کامل و جامع است استفاده کردم ممنون.
مژگان
دوشنبه 25 مرداد 1389 01:53 ق.ظ
ممنون.مطلبتون خیلی کامل و مفید بود . امیدوارم به استفاده از این فناوری تو کشور خودمون هم بیشتر توجه بشه، شاید هم موضوع پایان نامه خودم رو RFID انتخاب کنم.خسته نباشید
R.Kh
دوشنبه 25 مرداد 1389 12:18 ق.ظ
ممنون. واقعاً عالی بود و پرمحتوا. ولی خیلی هم خوب و روان ترجمه شده. واقعاً خسته نباشی.
در پناه حق.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر